Původní diskuse - brzdy

Brzdová soustava, posilovač
Zamčeno
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

Ondřeji, došly ti ty nákresy? Jestli ne, tak je pošlu znovu, ona se ta pošta občas chová divně...
Petr
Návštěvník

Příspěvek od Petr »

Při demontáži zadního ramene na šestistovce jsem zničil tu krátkou brzdovou trubičku. Nevíte, z čeho by tam mohla pasovat (nejlíp Škoda nebo něco co se dobře shání)? Nebo můžu ji nahradit hadicí, takže by šla hadice od toho rozdvojení na L a P kolo až k té zadní delší trubičce? Dík, je to docela akutní, v květnu mám technickou.
Kronicar
Návštěvník

Příspěvek od Kronicar »

Nevím odkud jseš, takže ti možná moc nepomůžu, ale tu origo trubičku mají v Uniauto v Černokostelecké (Praha 10) nebo Veteran Salon R.Ehlen v Třeboradicích u Mělníka (cena je cca. 150,- Kč).Je to trubička s jedním koncem do "V" a druhým "T". Rozhodně nekupuj ze Škodovky, holendr má jiné stoupání závitu. Jde tam ze žigula, ale musíš ji zkrátit (přizpůsobit) a vytvořit to správné zakončení, což není žádná sranda a bez pertlovací sady je to téměř nemožné.
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

Ty trubičky na brzdovou hydrauliku mají všechny stejné holendry se stejnými závity prakticky ze všech aut (nebo aspoň já zatím na žádný jiný typ nenarazil), takže použij klidně škodováckou, jde ti jen o délku. Nevím, co myslíš tím "nahradit hadicí". Hadička tam je, v té pohyblivé části, ta tam být musí. Ale kde patří trubička, tam ji hadičkou nenahrazuj, bacha na to, při brždění jsou v tom potrubí dost velké tlaky. Ještě bych chtěl připomenout něco, co jsem tady už myslím jednou napsal(tak sorry, že se furt opakuji): existují dva druhy zakončení těch trubiček. Starý typ měl na dně díry pro holendr vystouplý dutý konus proti našroubovávané trubičce. Trubička pak byla na konci vlastně jen rozšířená do tvaru trychtýřku a ten holendr ji vlastně utahováním narval na ten konus. Nový system je takový, že díra pro holendr má dno víceméně rovné a ta trubička má rozšířené zakončení, takový jako límec co přesně pasuje na dno té díry, na které ho ten holendr utahováním přitiskne. Takže pokud aspoň na jedné straně trubičky co ti chybí máš starý typ díry, můžeš si koupit jakoukoliv trubičku a zkrátit si ji na míru. Na uříznutý konec nasadíš holendr a kónickým předmětem (já na to používám kulaté kleště) tu trubičku na konci rozpertluješ do tvaru trychtýřku. On se ostatně i ten nový typ trubičky do staré díry dost blbě cpe, když to neuřízneš a neupravíš. Ten límec tam překáží a závit holendru je ti krátký.
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

A hele, Kronicar má jiné zkušenosti, no, tak to jsem měl asi vždycky štěstí, že se mi dostaly do ruky vždy správné závity. Kronicar to popsal jako "do V" a "do T" , dle mých zkušeností bez speciálního nářadí lze "do V" vyrobit snadno, "do T" nikoliv.
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

Omlouvám se za ten blud se škodováckými závity, fakt jsem si doteďka myslel, že je to stejné... zase jsem o něco chytřejší. Také jsem netušil, že se dají trubičky se zakončením "do V" ještě koupit, já si ho vždycky dělal. Jinak ale ty zakončení mohou být na obou stranách ty i ty, podle stáří příslušných dílů. Ten kříž bývá spíš do V, protože ten se zas tak často neměnívá. Hadička se spíše v průběhu let mohla vyměnit, tak asi bude mít T, ale jestli je ta hadička stará, tak má také V.
Petr
Návštěvník

Příspěvek od Petr »

Díky za rady. Teda 150,- to je síla. Nejdřív zkusím tu ze žigula, ta je za pár korun. Hadičky mám nový, tak se podívám, jaký jsou. Ještě se to prý dá udělat celý z mědi, ale na některých technických s tím vyhazují.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Kluci kamarád má takový problém. Zůstává mu vyset hlavní brzdový válec. Zabrzdí a ono to neodbrzdí. V pístkách to není. Nevěděl by někdo poradit? Díky Petr
Enzo
Návštěvník

Příspěvek od Enzo »

to Holecekp: Nazdar draku!Jedná se určitě o F125P!Pokud ano,pak je to klasická závada v posilovači brzd.Jsou dvě možnosti:pokud auto zůstává zabrzděný i se zastaveným motorem,pak je s největší pravděpodobností zatuhlý čep ovládací páky,která spojuje pedál s posilovačem.Pokud auto brzdí s nastartovaným motorem,může být špatně nastavená vůle na pedálu nebo mezi posilovačem a brzdovým válcem.Cau,Enzo.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Enzo, díky za radu. To by mohlo být ono. Tak mu to takle napíšu. Díky. Petr
Enzo
Návštěvník

Příspěvek od Enzo »

Petře,koukal jsem se do katalogu ND,vydání pro model 75.A je to tabulka T-45,položka č.13.Bývá to docela běžná závada.Setkal jsem se s ní už několikrát.Cau,Enzo.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

to Petr: Nevím, jestli je to u tebe ještě aktuální, ale řešil jsem stejný problém jako ty (při demontáži ramen jsem zničil trubičky). Dneska jsem dokončil a odzkoušel téměř kompletní výměnu trubiček za nové, starou jsem nechal jen tu nejdelší zepředu dozadu (ale asi ji taky vyměním), zbytek vše nové včetně hadiček. Použil jsem trubičky z Lady, jako krátký použiješ od brzdičů, delší pak od předních a zadních brzd Lady. Celý mě to přišlo na cca 200,- bez hadiček.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Zdenku, počkej, to chceš říc, že jsi koupil do 200 Kč trubičky na Ladu? A kde. To bych je koupil taky. A to všechny i ty dlouhé. Chci je dávat všechny nové. Petr
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

Jedna prodejna s žiguláckými díly je v Krči poblíž zastávky autobusu Tempo, tam mají leccos, je to ale trochu z ruky.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Tříprsťáku, tak hlavní prodejna na Žiguliky je na Koněvově ulici na Jarově. Hlavní dovozce a má tam i náhradní díly.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

to Holecekp: Ten velkoobchod, kde beru díly dělá i komplet sortiment na Lady-VAZ, takže jsem schopen toho dost zajistit. Postupně zjišťuji, že se toho dá docela dost použít u Fiata a přitom to leckdy stojí míň než polovinu. Na webu (auto.klucka.cz)to ale zatím nemám, takže kdybys něco potřeboval nebo chtěl rovnou celý ceník, pošlu ti to v Excelu. Jinak ty brzdový trubky jsem bral z Lady 2101-2107. trubka brzdiče (levá, pravá) - 29 Kč/kus přední pravá - 49,80 / ks přední levá - 38 / ks dlouhá - 109,80 / ks k omezovači - 48,30 / ks rozvodka - 57,10 / ks zadní pravá - 41 / ks zadní levá - 38,10 / ks Pak mají samozřejmě taky na Samaru a Nivu, ale to jsem nezkoušel. Cenově vyjdou skoro stejně jako na 2101-2107.
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

No to je paráda, díky za info. Já zatím používal žigulácké trubky co zbyly strejdovi ve skříni po nebožtíkovi žigulovi.
Petr
Návštěvník

Příspěvek od Petr »

to Zdeněk: Udělal jsem si na šestikuli nový rozvod brzd z těch trubek z Lady, ale nesedí mi přední hadičky. Originál přední hadičky mají jiné zakončení než ty laďácký. Jaks to udělal?
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

Ty hadičky jsem kupoval origo u Šlehofera, žiguláckých jsem měl jen pár těch trubiček.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Jo, to jsem taky nepochopil, proč jsou na jednom autě dva druhy zakončení trubek. Vím o dvou možnostech, jak na to. 1. do válečků našroubuješ ty krátké trubky od brzdičů Lady a na ně připojíš zadní brzdové hadičky z F600 nebo přední z Lady 2. použiješ přední brzdové hadice z F127,tak jsem to udělal já. Jsou zhruba stejně dlouhé jako originál F600, ale mají ten druhý typ zakončení. Ať se daří.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Jo, to jsem taky nepochopil, proč jsou na jednom autě dva druhy zakončení trubek. Vím o dvou možnostech, jak na to. 1. do válečků našroubuješ ty krátké trubky od brzdičů Lady a na ně připojíš zadní brzdové hadičky z F600 nebo přední z Lady 2. použiješ přední brzdové hadice z F127,tak jsem to udělal já. Jsou zhruba stejně dlouhé jako originál F600, ale mají ten druhý typ zakončení. Ať se daří.
Tom
Návštěvník

Příspěvek od Tom »

Čau, nevíte někdo, jestli do F850 (vpředu i vzadu bubny) pasujou brzdový čelisti z F127? Našel jsem krabici Ferodo a jen tak jsem se díval, jestli ty čelisti, co v ní byly, vypadají stejně. Nevim nevim. A kdyžtak nemáte někdo zkušenosti, kteří výrobci ty přední i zadní čelisti dělají? Většinou když se někdě zeptám, tak mi řeknou, že "se to asi nedělá", přitom se dají použít i díly na jíné modely nebo jiná auta.
Ondra Chrudim
Návštěvník

Příspěvek od Ondra Chrudim »

F127 má na předku kotouče... :-)
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

to Tom: Čelisti na F850 mám skladem za 416,- včetně DPH na jednu nápravu (tj. 4 kusy čelistí). Pro lidi z této diskuze navíc sleva 7%. Vepředu i vzadu jsou stejné 185x30. Když tak mrkni na http://auto.klucka.cz/. Jinak podle katalogu by tam měly jít čelisti z F500, F600. Občas bývá problém, že nové čelisti mají ten horní zobáček delší a pak ti nejde nasadit buben. Když jsem teď dělal brzdy na šestistovce, tak ten rozdíl v zobáčku nové/staré byl cca 3mm, tak jsem to u těch nových odřízl a OK.
Tříprsťák
Návštěvník

Příspěvek od Tříprsťák »

S těma paknama: jak je to na F500nevím, tu jsem nikdy neměl. Na F600 je to takhle: na těch úplně nejstarších šestistovkách byly pakny, které měly dole očko, za které byly nasazené na čep, kolem kterého se točily. To se opustilo už během 50. let, protože to v těch čepech zatuhávalo. Ty pozdější se skoro až do konce výroby vzájemně lišily pouze jak píše Zdeněk délkou těch zobáčků co se opírají o prasátko, někdy v polovině 60. let se začaly dělat prasátka trochu delší, což vyžadovalo paknu s kratším zobáčkem, ale to opravdu není problém upilovat, také jsem to dělal. Od paken na F850 se však liší konstrukcí vymezení výchozí polohy. F600 má sice stejný rozměr paken, ale pakny jsou dělané pro vymezovací excentr na brzdovém štítu, který se při výměně obložení musí nastavit klíčem ze zadní strany brzdy, to znamená seřídit výchozí pozice všech paken. Zatímco F850 má už samovymezovací mechanismus přímo na paknách, na štítu je jen kolík, na který se ten doraz navlíkne. Takže F600 a F850 vzájemně záměnné pakny nemají. Udajně na posledních 600D z roku 1969 se už také montovaly samovymezovací pakny shodné s 850, ale to znám jen z literatury, nikdy jsem to neviděl. Jinak pakny z 127 vypadají napohled naprosto totožně s těmi z 850, stejný system a asi i stejný průměr bubnu, ale dokud je nevyhrabu a neuvidím je obě vedle sebe, nemohu se k jejich vzájemné kompatibiliotě zodpovědně vyjádřit. Stalo se mi například jednou, že jsem měl nějaké pakny bůhví z čeho, prakticky úplně totožné, ale měly jiný tvar toho zobáku dole, o který se opírají a prostě nepasovaly. Takže doporučuji, buď si kup original, nebo je napřed opravdu fizycky vzájemně porovnej, abys měl jistotu, že jsou stejné.
Zamčeno