XXV. ročník setkání italských automobilů v Poděbradech se koná 20. dubna 2024.

Původní diskuse - podvozek

Nápravy, snížení, řízení, tlumiče, geometrie, disky, pneumatiky
Zamčeno
Administrátor
Návštěvník

Příspěvek od Administrátor »

První příspěvek
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Ve Finsku jsem viděl na Fiatu 600D vepředu odpružení klasickými vinutými pružinami na každé straně + samozřejmě tlumiče. Bohužel, nenechali mě moc to prozkoumat, jak je to udělaný. Něco málo vím, ale musel bych všechno vymýšlet sám - rozměry a vůbec. Nedělal jste to někdo?
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Ahojky, omlouvám se, že otravuju v každé skupině. Ale i sem bych vznesl dotaz. Fiat 125p je desně měkké auto. Dost pohodlné ale raději bych pro bezpečí jízdy měl podvozek o něco tvrdší. Je to oddálení od A1 stavu, ale vzhledově to nikdo nepozná. Tlumiče zatím mají dobrý charakter. Zajímalo by mě, zda ten tvrdší podvozek by se dal dohnat tvršími tlumiči nebo se musí použít tvrší pružiny. Vpředu jsou vynuté pružiny, vzadu listové. Dozadu jsem si říkal, že bych přidal jeden list, ale co vpředu. Sehnat typ auta, který bude mít stejně dlouhé pružiny ale tužší? Že bych sehnal sportovní sadu na tento vůz nepředpokládám. Spíš by mě zajímaly ty tlumiče. Jak veliký vliv by na to měly. Díky Petr.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

pro Holecekp: No, taková obvyklá metoda (nevím jestli dobrá, sám jsem to nedělal a dělat zřejmě nebudu) je seříznutí pružiny o 1 až 1,5 závitu, ale to už samozřejmě vzhledově poznat půjde. Když už měnit, tak bych měnil pružiny i tlumiče. Ale jak píšeš sehnat to bude oříšek. Zkusil bych pohledat na internetu stránky nějakých polských fanoušků, ti dělají kde co. Nebo by možná dopředu pasovaly z Fiatu 124, ty dělá ve sportovní verzi třeba Koni (www.koni.de) a určitě i někdo další.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Ahoj Zdenku, tak se musím přiznat k tomu zvěrstvu. O jeden závit mám pružinu zkrácenou, ale na tuhosti to nepřidá. Samozřejmě sportovní pružiny a tlumiče asi nebude lehké sehnat ale jinak krom poklice na kola nemám problém sehnat díly na Fiat 125p. V Pardubkách je stále dobře zásobená prodejna na tento typ. Pobočka je v Dobrušce a to mám 36 km od domu. Takže na díly pohodka. Mají jak pružiny, tak tlumiče. Hoj Petr
Tom
Návštěvník

Příspěvek od Tom »

Ahoj kluci, to je pravda, že závity na tuhosti nepřidají, já jsem potřeboval zvednout zadek u rapida, tak jsem 1,5 závitu navařil ale výsledek žádná sláva. Nakonec se mi podařilo sehnat origoš pružiny i když jedna byla delší, no hrůza nokonec jsem je vyreklamoval a mám je na autě OK. O něco tvrdší pružiny má žigul,ale pozor kombík typ 2104,ale nevím, je to bez záruky. Ahoj
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Ahoj Tome,diky za radu. Zajimalo by me ale jak se Ti podarilo navarit ty pera. Mel jsem za to, ze je to nesvaritelnej material. Ze Zigula to tam nepůjde. On ma vzadu vinuty pruziny a Fiat listaky. Leda jestli myslis predni? To by byl dobry napad. Ale proc by davali na limuzinu dopredu jiny pruziny nez na kombika. To si myslim,ze takovej rozdil v zatizeni vozu neni. Mej se. Petr
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Ještě mě napadlo,že bys mohl dopředu zkusit tlumiče HP sporting (www.hpsporting.cz). Dělají sice hlavně na Škodovky,ale možná by zadní na Š120/130 šly po úpravě použít. Nebo se jich přímo zeptej na F125p,viděl jsem od nich i něco na veteránech,takže jsou asi docela schopní.
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Zdenku diky za typ. To máš pravdu. Líná huba holý neštěstí. Nejvíce mě štve, že v takovýchto krámech je pultový prodej a nějak nemám ten svuj cas na to si to vsechno prohlédnout a vyzkouset. Kdyby to bylo jako v Obi, tak projdu tlumice na vsechna auta a poznám, který je podobný a který ne. Jinak Škodovka má tuším krátké. No mailem nic nezkazím, tak jdu juknout na to. Hoj Petr.
Tom
Návštěvník

Příspěvek od Tom »

pro Holecekp Bylo to jen nabodovaný, přidaný závit vlastně sloužil něco jako podložka.Ahoj
Holecekp
Návštěvník

Příspěvek od Holecekp »

Má někdo dlouhodobé zkušenosti s převařenými disky kol. Zajimalo by mě jak rychle odcházejí ložiska či čepy. ¨Převařil jsem disky o tři a půl cm a tak čekám, co to udělá. Ložiska mám do zásoby nové a čepy. Kdo zná Fiat 125p, tak ten po svém předchůdci, po kterém zdědil podvozek - Fiat 1300/1500 má děsně zapuštěné kola do karosérie (říkají tomu styl Tramvaj ?:-((). No a tak jsem převařil disky a nechal původní chromované poklice a vipadá to o poznání lepší. Italský originál má nápravy širší a a tak tohle nemusí podstupovat. V podstatě i Fiat 124 (Žigul 2101) má ty kola taky více vysunuté. Hojky Petr
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Je rozdíl v zadních tlumičích mezi F600 a F600D ? Budu kupovat nový a zatím jsem všude narazil jen na tlumiče uváděné pro F600, tak nevím, jestli do toho výrobci započítávají i F600D nebo jestli je o nové tl.na F600D taková nouze. Jinak, pokud máte tip na tlumiče za dobrou cenu, budu rád. Díky.
předseda
Návštěvník

Příspěvek od předseda »

jestli mě někdo nepředběhne,tak se Ti to pokusím přesně zjistit.Já sám vlastním samé F 850 a tam jsou odlišné/spodní úchyt se šroubem je stejný ,ale horní má oko se silenblokem, kterým se protahne šroub.Mají to všechny verze./Jinak starší zadní tlumiče na F 600 bych měl mít ještě doma,podívám se.Nové by mohl jedině máš hlavní dodavatel dílů p. Ehlen ze Záboří u Mělníka.Zdraví Karel
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Tak mě mezitím napadlo, že když budu vytahovat u F600D zadní tlumiče a pružiny, mohl bych sundat ramena a pořádně je očistit (přece jen toho za ta léta provozu na sobě mají hodně nabaleno). Akorát teda nevím, jestli pak zvládnu v domácích podmínkách seřídit sbíhavost kol. Myslíte, že jo?
MaXoft - F 600 Club CZ
Návštěvník

Příspěvek od MaXoft - F 600 Club CZ »

pro Zdeňka: pokud vím, tak žádný rozdíl mezi tlumiči pro F600 a F600D není. Liší se spíš pouze provedení (ne podle typu vozu, ale podle výrobce) kryt táhla pístu může být buď kovový nebo plastový, některé tlumiče se dají rozebírat a renovovat a jiné nikoliv. Doporučuji sehnat starší tlumiče značky RIV, které ale neprotékají a po rozebrání renovovat, vyměnit olej, popř. pořádně očistit a znovu natřít a opět smontovat. Pak se chovají jako nové a navíc budeš vědět, že jsou OK. Množství a typ náplní v tlumičích najdeš na www.f600club.cz v rubrice technické údaje, popř. údržba a servis vozu. boss MaXoft - F 600 Club CZ
MaXoft - F 600 Club CZ
Návštěvník

Příspěvek od MaXoft - F 600 Club CZ »

pro Zdeňka: ještě mě napadlo, že když budeš sundávat zadní ramena, mohl by sis je dát opískovat a pozinkovat - to je nejlepší ochrana proti korozi a předčí jakýkoliv nátěr boss MaXoft - F 600 Club CZ
Míra
Návštěvník

Příspěvek od Míra »

Čau, včera jsem dělal brzdy na 127 MkI. a zjistil jsem, že mám na každý straně jiný náboj kola (jiný průměr) a ložisko jedno je zapouzdřené a druhé ne. Jak to má správně vypadat? Díky
Míra
Návštěvník

Příspěvek od Míra »

Zapoměl jsem napsat, že jsem dělal zadek. Předek ten je OK. Jo a ta 127 je 73 rok.
Milan
Návštěvník

Příspěvek od Milan »

Přátelé sice nejsem členem,ale prosim o radu jak vyzrát na tlumiče u Fiat 128sc. Jsou shodné s F 127? Ja je mám uplně na kaši a potrbuju nové. Díky za informace Milan. 777559094 nebo rozza@centrum.cz
Ondra to: MILAN
Návštěvník

Příspěvek od Ondra to: MILAN »

Příteli zavolej v Pardubicích do Auto Kelly a objednej si nové tlumiče na F128 SC cena 980,-Kč/Ks
Milan to: Ondra
Návštěvník

Příspěvek od Milan to: Ondra »

Diky za typ. Jeste je jedna firma v Praze ta je ma za 940,- ale je to v Praze. Ja jen že mám možnost od známého na 127 a tak jsem chtel vedet jestli to tam nedostanu. Milan.
Petr FCC
Návštěvník

Příspěvek od Petr FCC »

pro Milana Ani náhodou, už jenom délka je jiná.
Milan
Návštěvník

Příspěvek od Milan »

Diky za informace a doufam,ze az ho dodelam podle svych predstav, ze se potkame na nejake vasi akci. Cus Milan.
Zdeněk
Návštěvník

Příspěvek od Zdeněk »

Nedaří se mi sundat zadní brzdový štít a přírubu poloosy z ramena na F600D. Mám oddělanou poloosu, pryžovou tlumící spojku, hřídel, pak jsem odšrouboval čtyři šrouby, který jsou normálně schovaný pod paknama a drží přírubu k ramenu. Myslel jsem, že už ten štít s přírubou půjdou dolů, ale ani se to nehne. Bojím se do toho praštit kladivem, abych ten štít neohnul. Poraďte něco. Dík.
Lindemannos
Návštěvník

Příspěvek od Lindemannos »

To zdeněk : takže moje zkušenosti ehmm Kladivo páčidlo.. a je to.. :-) taky sem to sundaval..
Zamčeno