XXV. ročník setkání italských automobilů v Poděbradech se koná 20. dubna 2024.

Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Motor, hlava, rozvody, mazání, chlazení, úpravy, seřízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Seřízení ventilů:
Vloni před zprovozněním Alfetty jsem začal na motoru základní jednoduchou věcí. Seřízení ventilů. No jak víte, neskončilo jenom u toho.
Měrkami změřit vůli. Pokud je mimo toleranci, je nutné sehnat jinou vymezující podložku.
Při seřízení ventilů se musí rozpojit rozvodový řetěz a vyndat vačky.
Oproti Fiatu je vymezující podložka až pod hrníčkem a je fakt miniaturní. Průměr podložky je téměř totožný s průměrem dříku ventilu.
V olejové lázni vyndat hrníček je fakt o nervy. Magnet jsem nezkoušel.
No a zpátky poskládat, změřit vůli, nasadit vačky a nastavit rozvody.
Zdar.
Přílohy
Ventily2.jpg
Ventily1.jpg
Nord.jpg
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Karburátory:
Jak jsem řekl, další akce následovali. Na řadu přišly karburátory Dell Orto.
Po rozebrání jsem našel hromadu úsad - jakoby jemného písku. Šup s nima do ultrazvuku. Jen to šumělo.
Pak jsem objevil, že pacička co drží osičku plováku je urvaná. Co s tím. Zkusil jsem to napájet a pro jistotu jsem to ještě malým drátkem omotal jako dráteník hrnec. No rozborka, sborka a šup s nima zpátky do auta. Seřízení jen tak na cit.
Zatím dobrý ale po dlouhých zimních večerech jsem si sestrojil podtlakové zařízení na synchronizaci klapek ze čtyřech skleniček od párků :-). Zatím nebyl čas to vyzkoušet. Budu demonstrovat později.
Petr
Přílohy
Karbec01.jpg
Karbec02.jpg
Karbec03.jpg
Karbec04.jpg
Karbec05.jpg
Karbec06.jpg
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Vodní pumpa:
Měl jsem problém s přehříváním motoru. Při volnoběhu se to nemohlo uchladit. Tedy první záležitost co jsem udělal, byla výměna termostatu. To nepomohlo. Vyměnil jsem tedy chladič. Vyzkoušel jsem jak chladič z AR75, tak i z Poláka. Prostě co doma bylo a stále se Alfetta přehřívala. Tedy na řadu přišla výměna vodní pumpy. Bohužel ani to nepomhlo. Tedy další postup následuje až letošní zimu při velké rozborce motoru a to vyčištění vložek válců a vnitřku motoru od vodního kamene. Doufám, že to už bude stačit.
Přílohy
Chlazeni1.jpg
Chlazeni2.jpg
Chlazeni3.jpg
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Mazání, kliková hřídel a olejové čerpadlo:
Taktéž mě hodně trápilo mazání. Při studeném motoru to dávalo 3,5 atmosfér. Při ohřátém až přehřátém motoru to ale padalo téměř k nule. Co s tím. Tak první pokus hustší olej. Místo 10W40 jsem dal Racing 10W60. Výsledek úplně stejný. První pokus o zlepšení byl ten nejjednodušší, nejlevnější - výměna čidla. To nepomohlo. Tedy následovalo sundání vany a výměna olejové čerpadla. Při čištění vany od nánosů jsem tenkrát našel dva hliníkové válečky. Co by to bylo. Blbec jsem to přešel. Mělo mě napadnout, že z nebe do vany nic samovolně nespadne. Namontoval jsem nové čerpadlo a safra. Problém s mazáním stále pokračoval. Tedy plánoval jsem na letošní zimu vyndat kliku a udělat GO kliky. Včera jsem sundal znovu vanu a šel jsem rovnou se podívat, odkud by mohly být ty dva válečky. No a samozřejmě to byly záslepky vrtání kliky. Na ojničním čepu prvního a čtvrtého válce chyběly záslepky. Díra jak do prasete.
Sundal jsem domečky ložisek jak hlavních ložisek, tak ojničních a pánvičky jsou jako nové. Ani na vačkách není nic vidět. Takže přidření nějaké části zažehnáno.
Přílohy
Mazani01.jpg
Mazani02.jpg
Mazani03.jpg
Mazani04.jpg
DSC005.jpg
DSC004.jpg
DSC003.jpg
DSC002.jpg
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Hlava válců:
Teď se zabývám hlavou válců. Po sejmutí hlavy se mi zdálo těsnění pod hlavou v pořádku.Nic viditelného na něm nebylo. Ještě ho ukážu zkušenějším borcům, co tom řeknou. Výfukové kanály jsou pěkně zasviněné usazenými sazemi a nějakou tvrdou úsadou. No vyčistím, zaleštím.
To samé ventily. Teď se zdají být v pořádku. Vidím po vyjmutí. Zatím bojuju s tím, že nemám přípravek na vyndání ventilů. Co mám na Fiata, tak nejde použít.
Nechám hlavu otlakovat, srovnat a pak se uvidí co dál.
Vložky válců se zdají být OK. Je na nich vidět ještě honování po celém obvodu. Vyjmu tedy písty, vyměním pístní kroužky. Vložky očistím od vodního kamene a zase zpět sesadím. To by snad mohlo být ok. Až bude zase čas, tak je vysápnu ven. Mají tam být jen tak přitlačené na gumový kroužek. Tak doufám,že tam nebudou nějak zarostlé, že je v pohodě dostanu ven bez nějakého násilí.
Písty jsou hrozně zakarbonované.
Těsnění pod výfukovými svody na druhém a třetím válci bylo nějak divné. Jakoby otočené. Část brzdila výfukové plyny. Tak uvidím, až to budu dávat dohromady, zda to tak blbě Italové vymysleli nebo byl někdo diletant.
Zdar
Přílohy
Hlava01.jpg
DSC000.jpg
DSC001.jpg
Sani01.jpg
Sani02.jpg
Svody01.jpg
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Ondrej
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 897
Registrován: sobota 3. listopad. 2007 16:08
Bydliště: Doubrav.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Ondrej »

Pedro píše:Včera jsem sundal znovu vanu a šel jsem rovnou se podívat, odkud by mohly být ty dva válečky. No a samozřejmě to byly záslepky vrtání kliky. Na ojničním čepu prvního a čtvrtého válce chyběly záslepky.
No vidíš, tak Tvůj tip byl správný :ok:
Akorát mě překvapuje, že by to při takovém úniku nezanechalo žádné náledky na pánvičkách... 8O
Ty špunty do klikovky budeš předpokládám dávat nové?! Aby zase nevypadly nebo blbě netěsnily, když už se v tom reješ...
1969 F125p 1300 ... bílý limuzín
1969 F850 Sport Coupe ... Červený Drak
1969 F850 Special ... ex Vzpurník
1987 Fiat Panda ... krabička plná překvapení
+1997 Fiorino Panorama

V nebi mě nechtějí a v pekle se mě bojí, tak jsem tady...
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

No je to zapeklité. Nechám si vytočit nové z hliníku. Jelikož neznám jaký přesah by měl být, tak jsem tam chtěl dát ještě nějaké lepidlo. Přemýšlím, že to potřu locktitem proti povolování šroubů. To by to mohlo ještě pojistit.
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Uživatelský avatar
Renda ze Záboří
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 357
Registrován: neděle 4. listopad. 2007 10:54
Bydliště: Záboří 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Renda ze Záboří »

Já bych na jakýkoliv "lepidla" moc nespolíhal - normálně to rozklep třeba důlčíkem kolem záslepky. Když bude trochu prolínat nic se neděje, čerpadlo oleje to utáhne s přehledem. Hlavně aby zase nevypadly - určitě bych zaklepl i ty ostatní!
"I kdybys 100x žil, blbost nevymýtíš!"
(Ehlenovo moudro)
Uživatelský avatar
Pedro
Notorický kecal
Notorický kecal
Příspěvky: 524
Registrován: pondělí 5. listopad. 2007 6:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Alfa Romeo 2.0 "Nord"

Příspěvek od Pedro »

Díky Rendo.Rozklepnu je.
F I A T 1 2 5 b e r l i n a , 2 x O H C , 1 6 0 8 c c m , 9 0 H P - Ital, 1 9 7 0
ALFA ROMEO ALFETTA 2,0 96 kW, 1 9 8 5
FIAT STILO 1,9 JTD, 8 5 k W
Odpovědět